Mescid-i Nebevi avlusunda ki şemsiyelerimiz

Mescid-i Nebevi avlusunda ki şemsiyelerimiz
Mescid-i Nebevi avlusunda ki şemsiyelerimiz
Mescid-i Nebevi avlusunda ki şemsiyelerimiz

MEDİNE ZİYARETCİLERİNİN CAN SİMİDİ

Peygamber Efendimizin Ravza-i Mutahharası'nın (kabri) bulunduğu Mescid-i Nebevi'nin avlusundaki "Dev şemsiyeler", Mescid-i Nebevi’ye gelenelerin ibadetlerini kolaylaştıran bir hizmet var ki  malum medine-i müneverenin  sıcağı aşırı sıcak soğuda aşırı soğuktur.  Aşırı güneşten korumak için yapılan şemsiyeler gözlere de ayrıca ziyafettir.

Mescid-i Nebevi’ye  her gelişimizde  değişiklikleri görüyorduk. Oteller, yer altı otopark çalışmaları, tuvaletler, mescid bahçesini büyütme çalışmaları, Mekke’den gelen zemzemleri saklama depoları derken muammalı bir çalışma vardı, sonra şemsiye alanları yapılmaya başlanmıştı, mekkeye geri dönmüş bir müddet sonra geldiğimizde koca Mescid-i Nebevi’de sadece 6 adet şemsiye yapılmıştı ve bu şemsiyeler sadece erkekler bölümüne hastı. Hurma sıcaklarında yakıcı mermer üzerinde ve dik güneşte namaz kılanların sevabını melekler kaleme almakta yarış ederlerken; diğer geldiğimde şemsiyelerin sayısı artmış, artık şemsiyeler Mescid-i Nebevi’nin bütün avlusunu kaplamıştı. Açıkçası bu kadar çok şemsiyeyi görünce aklıma gelen ilk yer de Yeşil Kubbe’nin Nübüvvet bahçesinin kapanmış olması korkusuyla irkilmiştim. Ama daha sonra şemsiyelerin gölgesinide yürümenin verdiği hazla  emeği geçenlere dua etmekten kendimi alamıyorum . 

Dünyanın "En pahalı şemsiyeleri" olarak da bilinen ve sonradan Müslüman olan bir Alman'ın fabrikasında özel olarak üretilen söz konusu şemsiyeler, bir taraftan güneşten korurken, diğer taraftan da soğuk buharlı vantilatörler aracılığıyla serinlik de veriyor. 270 adet şemsiye sayesinde, mescitte 1 milyona yakın ziyaretçi aynı anda namaz kılabiliyor.

Mescid-i Nebevi'nin içerisindeki bir bölümde de kullanılan bu şemsiyeler, elektriklerin kesilmesi durumunda manuel olarak da açılıp kapanabiliyor. Yağmurlu havalarda da kullanılan "Dev şemsiyeler" bu esnada topladıkları suları otomatik olarak belirli bir merkeze göndererek, topluyor ve bu sular klima sistemlerinde kullanılıyor.

Kapalıyken hurma çekirdeğine açılınca hurma ağacına benzeyen mucize.

Hurma mübarektir

Hurma, Medine-i Münevvere’ye hastır. Dünyanın neresinde yetişirse yetişsin hurma denilince akla Medine gelir. Çünkü hurma Peygamber Efendimiz s.a.s. hadisinde cennette kurtulacağımız yarım ibaresi. Hurma, Peygamber Efendimiz s.a.s.’in çiğneyerek Hazreti Ali’yi büyüttüğü maması. Hurma, Hazreti Meryem’in Hazreti İsa’yı doğurmasında yardımcı… Hurma, Efendimiz s.a.s.’in evinde yanmayan ateşten çıkan tek yemeği. Hurma sadakamız. Hurma, çekirdeği dahi şifa kaynağımız. Ve şimdi hurma şemsiyelerimiz. Evet, yanlış duymadınız! Hurma şimdi gölgeliğimiz. Mescid-i Nebevi avlusunda ki şemsiyelerimiz. Çünkü bu şemsiyeler kapalı halde iken; hurma çekirdeği, açılırken hurma ağacı, açıldığında ise tamamen şemsiye halini alıyor.

“Evet şimdi fotoğraf makinasını konuşturmanın zamanı”

Bu muhteşem devasa şemsiyeler duha vaktinde açılıyor, akşam ezanına yakın kapanıyor . Tabi bu işlem her gün gerçekleşiyor. Bu ihtişamlı hal karşısında fotoğraf makineleri, telefonların kameraları ellerde dakikalarca konuşuyor. Ben şemsiye show koydum adını, Kimileri resim çekerken kimimizde oturduğum yerden bu güzelliği adeta büyülenmişcesine seyrediyoruz.

Mucizevi şemsiyeler açılmaya başladığında ve beraberinde su püskürtücüler eşliğinde Mescid-i Nebevi’de hiç olmadığı kadar ılık, nazik ve şiddetli bir esintiyle misafirlerini ağırlıyor. Sizlerinde Nasiplenmeniz temennilerimle inşallah.

KABENİN KOMŞUSU